Сообщение об ошибке

Notice: Undefined index: omega в функции fusion_apply_implements() (строка 278 в файле /var/www/o4ki.com.ua/sites/all/modules/fusion_accelerator/fusion_apply/fusion_apply.module).

Окуляри тренажери.

  • Posted on: 29 December 2019
  • By: denis

Про вплив діафрагм на чіткість розглянутого зображення здогадувалися ще в давнину, задовго до винаходу коригуючих окулярів. У наші дні всім відомо, що зменшення кругозору до розмірів точкового отвору в екрані перед оком збільшує глибину фокусної області і тим самим підвищує гостроту зору, в тому числі і при його оптичних дефектах. Однак, варто прибрати екран з діркою, і якість зору відразу ж повернеться до вихідного рівня. Як тільки з'явилися окуляри з лінзами, які виправляють оптичні дефекти по всьому полю зору, потреба в прототипі природним чином відпала. Однак, як з'ясувалося, не назавжди. Так, в роки Великої Вітчизняної Війни серед добровольців і призовників виявилося багато короткозорих, часто без окулярів, які в тих суворих умовах стали рідкістю. Знадобилося терміново знайти заміну, оскільки короткозорий солдатів без окулярів небоєздатні і практично беззахисний. Два ленінградських професора, оптик Л.Н.Гассовскій і офтальмолог Б.Л.Поляк розробили зручну в бойових умовах модель перфораційних окулярів, яку назвали захистно-коригуючі. Цей сурогат хоча і не став масовою заміною справжніх окулярів, але все ж виправдав себе, тому не тільки компенсував оптичні дефекти зору, але і захищав очі солдата від невеликих осколків. 
Подальша реанімація ідеї дірчастих окулярів сталася вже в наші дні завдяки науковому прогресу в області фізіології зору. Так, автор версії "Лазер віжн" при її розробці виходив з дуже привабливою гіпотези американського офтальмолога Вільяма Бейтса. Останній вважав, що будь-які аномалії рефракції (оптичні дефекти зору) обумовлені перенапруженням внутрішньоочних м'язів. Якщо це так, то перфораційні окуляри повинні надовго знімати підвищений м'язовий тонус навіть після їх короткочасного носіння. Але це виявилося не так. Ретельна перевірка американських оптометристів встановила, що незалежно від часу носіння окулярів "Лазер віжн" показники рефракції після їх зняття негайно поверталися до початкових значень. Багато хто вважав, що це - остаточний вирок, але як не дивно, останній удар по ідеї перфораційних окулярів виявився не смертельним.
Подальші випробування показали, що ці окуляри краще, ніж звичайні відновлюють гостроту зору в тих випадках, коли аномалії рефракції супроводжуються порушеннями прозорості оптичних середовищ ока. Найчастіше це початкова катаракта, рідше - помутніння рогівки і зовсім рідко - помутніння склоподібного тіла. У всіх цих випадках діафрагми перфораційних окулярів зменшують світлорозсіяння в очних середовищах і тим самим частково відновлюють гостроту зору. Спеціальні дослідження, проведені одним із співавторів цієї статті показали, що гострота зору у таких пацієнтів підвищилася на 0,1 - 0,3 од в порівнянні з такою при носінні звичайних коригуючих окулярів. Це відчутний ефект, хоча постійне носіння перфораційних окулярів доставляє хворим мало радості, роблячи навколишній світ ще більш тьмяним через часткову блокади світлового потоку непрозорими ділянками дірчастих екранів. Тому на наш погляд найрозумніше їх використовувати як свого роду лорнет, призначений не для постійного носіння, а для періодичного прикладання до очей коли потрібно розглядати який-небудь об'єкт в деталях.
 
Але користь від перфораційних окулярів цим не обмежується. Справа в тому, що збільшуючи глибину фокусу, кожна діафрагма таких окулярів різко знижує чутливість зору до разфокусування зображення. А це дуже важливий фактор, який є основним фізіологічним регулятором акомодації, тобто здібності за допомогою очних м'язів оперативно перефокусовувати зір в залежності від дистанції до спостережуваного об'єкта. Як показано англійськими дослідниками, "вимкнення" цього чинника надяганням перфораційних окулярів призводить до того, що надмірно стомлений акомодаційний м'яз отримує так необхідний йому перепочинок. Тому дірчасті окуляри можуть бути рекомендовані як хороший засіб відпочинку для очей після виснажливої роботи, пов'язаної з перевантаженням зорової функції. 
Наш досвід і розрахунки показують, що конкретні параметри маски, такі як число дірок, їх кількість і порядок розміщення, не позначаються на принципі дії окулярів. Іншими словами, якість зображення покращився б у жодному разі однаково навіть при наявності лише єдиної дірочки діаметром 1-2 мм на кожній масці. Правда, при цьому поле огляду звузилося б до такої міри, що довелося б весь час крутити головою при бажанні розглядати цілком навіть такий невеликий об'єкт, як текст на сторінці записника. А при парі сотень отворів на кожній масці, як втім і без неї, для цього вистачило б кількох не утомливих і навіть не фіксуючих свідомістю синхронних рухів очних яблук. Що стосується відстані між центрами отворів, то оптимальний ефект досягається в діапазоні від 3 до 6 мм.
Кілька слів з приводу реклами. Як і при випуску будь-якої ефектної новинки, презентація дірчастих очок рекламними засобами грішить легковажністю і перебільшеннями. Самим побитим прийомом є заклинання про перевагу моделей даної фірми над конкурентами завдяки особливому науковому підходу до підбору параметрів (числу, розміром порядку розташування дірок і т.п.).

Отже, підіб'ємо підсумки.
1.Дірчасті окуляри підвищують гостроту зору при помутнінні рогівки, кришталика або склоподібного тіла. Але при цьому їх слід використовувати лише періодично при необхідності детального розглядання предметів.
2.Дірчасті окуляри знімають втому після напруженої зорової роботи.
3.Дірчасті окуляри не виправляють короткозорості, далекозорості, астигматизму або пресбіопії і не роблять ніякого позитивного ефекту при важких органічних ураженнях ока.